Info

INFORMACJA DLA PACJENTA

Warunkiem prawidłowego przebiegu leczenia jest przestrzeganie poniższych wskazówek.

W przeciągu pierwszych trzech dni po założeniu aparatu stałego oraz po każdej wizycie zęby mogą być wrażliwe podczas jedzenia twardych pokarmów. W trakcie pierwszego tygodnia wewnętrzna strona policzków oraz warg może być podrażniona przez aparat, zanim się do niego „przyzwyczai“. W tym czasie należy stosować wosk ochronny, przyklejając go na aparat, w miejscu gdzie drażni policzki.

 

HIGIENA

Zęby i aparat należy myć po każdym posiłku, pastą zawierającą fluor oraz szczoteczką średniej twardości często wymienianą. Przynajmniej raz dziennie powinno się wyczyścić przestrzenie pomiędzy zamkami, pod drutem, małą szczoteczką ortodontyczną (jednopęczkową). Podczas mycia zębów konieczne jest również masowanie dziąseł, aby nie dopuścić do ich przerostu i w następstwie zapalenia. Zalecamy również stosowanie wszelkich środkow profilaktycznych przeciwpróchnicowych, jak pasty lub żele o zwiększonym stężeniu fluoru (np: Tooth Mousse lub Elmex Gel), płyny do płukania jamy ustnej bez alkoholu i chlorheksydyny (np: Elmex, Listerine), nici dentystyczne oraz irygatory.

 

Nie stosowanie się do zaleceń może doprowadzić do powstania miejsc demineralizacji szkliwa w postaci „bialych plam” wokól zamków, a w konsekwencji do próchnicy zębów oraz do zmian bloniy śluzowej i przyzębia. W przypadku ciągłego niestosowania się pacjenta do zaleceń, lekarz może zdecydować o konieczności zdjęcia aparatu i przerwania leczenia, przed jego zakończeniem, bez zwrotu kosztów poniesionych dotychczas przez pacjenta.

Co 3 do 6 miesięcy, w zależności od potrzeby, powinno zostać wykonane profesjonalne czyszczenie zębow z fluoryzacją, po uprzednim zarezerwowaniu terminu zabiegu.

 

DIETA

- przez pierwsze dwa tygodnie od przyklejenia aparatu stałego należy jeść miękkie pokarmy

- przez cały czas trwania leczenia proszę unikać gryzienia pokarmów bardzo twardych jak: piętki od chleba, twarde brzegi grubego ciasta pizzy, orzechy, cukierki, precle, suche kielbasy

- twarde owoce i warzywa należy kroić na małe kawałki i gryźć tylnymi zębami

- należy unikać pokarmów o dużym stężeniu cukrów, ciągnących tofffi i cukierków oraz picia dużych ilości CocaColi

WIZYTY KONTROLNE

Wizyty kontrolne odbywają się co 4 do 8 tygodni w zależnosci od fazy leczenia. Terminów wizyt należy przestrzegać. W razie konieczności zmiany terminu prosimy o powiadomienie przed wyznaczonym terminem i ustalenie nowego terminu (numer telefonu 603690634).

Opuszczanie wizyt kontrolnych doprowadzić może do wydłużenia czasu lub konieczności przerwania leczenia, ze względu na brak możliwości kontroli przebiegu oraz ewentualnych efektow ubocznych leczenia ortodontycznego.

 

 

FAZA RETENCJI

Po zdjęciu aparatu, czyli zakończeniu aktywnej częsci leczenia następuje niemniej ważny okres pasywny, czyli faza retencji. Z wieloletnich doswiadczeń wiadomo, że wyniki leczenia ortodontycznego bez fazy retencji są niestabilne. Dlatego tak istotne jest dostosowanie się do zaleceń lekarza po zdjęciu aparatu, szczególnie, że jest to okres z niewielką częstotliwością kontroli.

Najpopularniejszymi aparatami retencyjnymi są wyjmowane płytki retencyjne. Należy je nosić przez pierwsze 3 miesiące po zdjęciu aparatu w dzień i w nocy, a następnie przez dwa lata na noc, dzieci natomiast do zakończenia wzrostu, czyli do 18 roku zycia.

W szczególnych przypadkach stosuje się stałe aparaty retencyjne, które w formie drucika przyklejane są od strony językowej zębów. W razie odklejenia się aparatu od pojedyńczego zęba, należy się zgłosić do gabinetu, nie czekając aż cały aparat odpadnie.